Jaki bagażnik dachowy wybrać?

Wbrew pozorom, wybór bagażnika dachowego nie jest taki oczywisty. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są jego wymiary. Rodzaj nadwozia samochodu również ma tutaj istotne znaczenie. Bagażnik nie może być za długi – powinien nie tylko uniemożliwić otwarcie klapy bagażnika czy też zasłaniać widoczność z przodu pojazdu. Warto się dobrze zastanowić jaki bagażnik samochodowy wybrać albo też zapytać naszych specjalistów.

Najlepszym przykładem jest tutaj zasłanianie sygnalizacji świetlnej, zawieszonej nad drogą. Szerokość bagażnika ma w tym przypadku mniejsze znaczenie, gdyż najszersze nawet bagażniki nie zbliżają się do krawędzi dachu. Warto więc dowiedzieć się zawczasu czy dany model bagażnika dachowego będzie odpowiedni do naszego pojazdu, uwzględniając markę, model i rodzaj nadwozia. Bagażniki dachowe mają także określoną maksymalną dopuszczalną masę bagażu. Nie może być ona większa niż obciążenie dopuszczalne przez producenta. Co istotne – bagażnik dachowy może mieć także wpływ na zachowanie się pojazdu, co wymusza zachowanie szczególnej ostrożności. Dodatkowy opór powietrza w połączeniu z dużym obciążeniem może sprawić, iż pojazd będzie zachowywał się niestabilnie przy niższych prędkościach niż miałoby to miejsce bez bagażnika dachowego.

Bagażnik dachowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wiedząc, na jakie wymiary bagażnika możemy sobie pozwolić, należy rozeznać się, jaki sposób montowania bagażnika byłby w naszym przypadku najrozsądniejszy. Część pojazdów już seryjnie posiada relingi, które znacząco ułatwiają montaż bagażników. W części przypadków natomiast trzeba posiadać nie tylko sam bagażnik, lecz również cały stelaż, montowany w miejsce relingów. Lepszym rozwiązaniem są rzecz jasna systemy łączone z relingami, ze względu na większą stabilność. Jeżeli nie mamy doświadczenia w montażu takiego bagażnika, poprośmy o pomoc sprzedawcę, gdyż nieprawidłowy montaż może spowodować nie tylko uszkodzenie samego bagażnika, lecz uszkodzenie dachu pojazdu, lub w skrajnych przypadkach jego oderwanie się i spowodowanie zagrożenia.

Kryterium ceny nie powinno być czynnikiem determinującym wybór określonego bagażnika dachowego. Ważne jest to, by dany bagażnik posiadał wszystkie niezbędne certyfikaty, dopuszczające dany model bagażnika dachowego do użytku. Dobrze by było, gdyby wybrany przez nas bagażnik dachowy miał certyfikat TUV, co gwarantuje, iż bagażnik nie będzie stanowił zagrożenia w czasie wypadku. Nie można bagatelizować również ryzyka kradzieży boxa lub też włamania do niego i przywłaszczenia jego zawartości. Rozwiązania tańsze, pochodzące z niepewnego źródła, nie będą gwarantowały bezpieczeństwa użytkowania, a bezpieczeństwo jest kwestią, na której nie należy oszczędzać.

Czujemy się także zobowiązani przypomnieć, iż w przypadku, gdy nie zamierzamy przez pewien czasu używać bagażnika dachowego, zalecany jest jego demontaż. Pozwoli to na zwiększenie stabilności pojazdu przy większych prędkościach, jak również zmniejszenie zużycia paliwa (w efekcie zmniejszenia oporu powietrza). Ograniczamy tym samym ryzyko włamania się do bagażnika, chociażby przez ciekawskiego złodzieja, liczącego na wartościowe „fanty”.

Zalety bagażnika dachowego rowerowego

Za kilka dni zaczynają się wakacje. Jest to czas intensywnych podróży. Część z nas, która lub aktywnie spędzać czas, zabiera ze sobą w podróż rowery. Jeżeli posiada się busa, przewiezienie rowerów nie stanowi żadnego problemu. Jak jednak przewieźć rowery, jeżeli nie posiadamy takiego auta? Jaki bagażnik dachowy wybrać?

Bagażniki dachowe rowerowe są tu najlepszym rozwiązaniem. Pozwalają one przewozić rowery na dachu, dzięki czemu nie ma większego problemu z dostaniem się do bagażnika, co może być szczególnie istotne dla osób, które w czasie podróży do miejsca docelowego planują kilka przystanków i chcą korzystać z rzeczy przewożonych w bagażniku. Bagażnik rowerowy zamontowany na dachu pojazdu pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia na powierzchni dachu, dzięki czemu niweluje się ryzyko uszkodzenia dachu pod wpływem punktowego obciążenia. Rowery przewożone na dachu w żaden sposób nie ograniczają widoczności, nie zasłaniają oświetlenia ani tablicy rejestracyjnej (na tym punkcie szczególnie wyczuleni są funkcjonariusze policji z Niemiec i Austrii). Spora część użytkowników mogłaby się też obawiać nadmiernego hałasu, generowanego przez rowery znajdujące się na dachu, jednakże są to obawy jak najbardziej bezpodstawne. Przewożenie rowerów nie powoduje żadnego dyskomfortu akustycznego, gdyż różnica w jeździe z rowerami i bez jest nikła, w czasie jazdy jest to wręcz nie do wychwycenia.

Warto zapoznać się z zaleceniami producenta bagażnika rowerowego dachowego w zakresie prędkości, z jaką należy się poruszać, by podróż była bezpieczna. Stosowanie się do tych zaleceń pozwala nie tylko na minimalizowanie ryzyka uszkodzenia bagażnika, lecz także nie powoduje generowania nadmiernego oporu powietrza, który mógłby mieć wpływ na stabilność pojazdu lub też zużycie paliwa, co przy wysokich cenach paliwa, w perspektywie przejazdów na większe odległości, może wiązać się ze znaczącym wzrostem kosztów podróży.

Wielokrotnie spotkaliśmy się z dyskusjami, czy wyjeżdżając na wakacje z rowerami wynajem busów nie jest bardziej opłacalny. Tutaj czysta matematyka nie pozostawia jednak żadnych złudzeń – nawet dobre jakości bagażniki wychodzą taniej, niż koszty wynajmu busa na kilkudniowy wyjazd, pomijając już kwestię tego, iż nabyty bagażnik możemy użytkować, dopóki jego stopień zużycia pozwala na bezpieczną eksploatację. W przypadku wynajmu busa mówimy tu o jednorazowym wydatku, jak również o zablokowaniu środków jako kaucji, która jest wymagana we wszystkich wypożyczalniach.

Przewożenie rowerów na dachu ma wiele zalet. Czy są jednak jakieś wady? Jaki bagażnik dachowy wybrać? Jedyną wadą jest często niemożność wjazdu do parkingów wielopoziomowych, gdzie istnieją obwarowania co do wysokości pojazdu. O ile sam pojazd wjechałby bez problemu, o tyle zamocowane na dachu rowery mogą sprawić, iż zostanie przekroczona dopuszczalna wysokość, co mogłoby grozić uszkodzeniem nie tylko rowerów, lecz także infrastruktury parkingów lub też innych pojazdów. Wybierając więc miejsce podróży należy uwzględnić ten czynnik i dowiedzieć się, czy wjazd z rowerami będzie możliwy.

Leave A Comment